Často kladené dotazy

Kdy bude dostupný upgrade firmwaru pro Fujifilm podporující funkci HSS?

Nový firmware pro blesky i40, i60A, Di700A & řídící jednotku Air1 verze Fujifilm, který řeší dostupnost funkce HSS bude uvolněný 15.05.2017.
Kontaktujte po tomto datu naši kancelář pro zajištění upgradu.
 

Je zaručena pná kompatibilita blesku i40 s Fujifilm X-T1, X-T2, X-PRO2, X-Pro2, X-T20 a GFX 50s?

Ano. 

Jak lze u blesku i40 nastavit pracovní kanál pro řízení blesku v režimu wireless?
Jak pracuje blesk i40 se skupinami A, B, C v nastavení "wireless"?

Jednotlivé kanály 1-4 nelze nastavovat.
Blesk i40 podporuje v režimu wireless komunikaci se všemí kanály 1-4 pro řízení TTL zábleskové expozice bez rozlišení. i40 nerozlišuje kanály a reguje na pokyn z jakéhokoliv řídícího kanálu 1-4. Jinými slovy: ve chvíli, kdy "uvidí" pokyn z jakéhokoliv kanálu 1 až 4, tak se odpálí. Samozřejmě to znamená, že každý, kdo bude ve stejném prostoru a na jakémkoliv kanálu 1-4 blesk odpálí spolu se svým bleskem.

i40 podpruje v režimu TTL wireless práci se kupinami A, B a C standardním způspbem.

Je možné u blesku i40 používat současně světlo pro video a blesk?

Ne. Světlo pro video není možné u blesku i40 používat současně s funkcemi blesku a naopak. V režimu video není blesk pro fatoaparát funkční a naopak.

Funguje na i40 pro Fujifilm pomocné AF světlo? Blesk ho má, ale nemohu ho aktivovat.

Ne. Žádný Fujifilm mirrorless fotoaparát nemá funkci ovládání pomocného AF světla na extérním blesku. Ve špatných světelných podmínkách tyto fotoapráty používaji vestavěné pomocné AF světlo na těle fotoaparátu (pokud ho mají).
 

Je Fuji X-T10 kompatibilní s bleskem i40?

Ano, i40 Fuji je plně kompatibilní s fotoaparátem Fuji X-T10.

Pomocné AF světlo na blesku i40 FT se při zhoršených světelných podmínkách nezapíná. Je to chyba blesku?

Ne, není to chyba blesku i40. Těla mirrorless fotoaparátů Olymus (jako je např. E-M1 OMD), Micro 4/3, Panasonic 4/3, Fuji X-série a Sony nemají funkci ovládání pomocného AF světla na externím blesku. Používají pouze vestavěné pomocné AF světlo na těle fotoaparátu. To i v případě použití originálních blesků zmíněných značek.

Je fotoaparát Canon PowerShot G5 X, kompatibilní s bleskem i40?

Ano. i40 je plně kompatibilní s s G5X.

Je možné pomocí vestavěného bleskuu PowerShot G5 X řídit v režimu TTL externí blesk(y)?

Je nějaké řešení pro TTL komunikaci s blesky mimo fotoaparát?
 

Ne. Vestavěný blesk u G5 x nedokáže řídít podřízené blesky v režimu TTL. Externí blesky i40 / i60A / Di700A je možné řídit na optické lince, pomocí zábleku,  pouze v manuálním režimu. Na blesku nastavte funkci SD nebo SF. Výkon blesku musíte nastavit přímo na externím blesku.

Ano.
1) Na tělo G5 X nasadit systémový blesk, který dokáže zastat funkci "Master" např. Di866MII. Pomocí něj řídit blesky v režimu TTL. (optická komunikace)
2) NAS. Použití rádiového systému (NAS) vysílač Air 1 + přijímač Air R pro i40 a originální blesky Canon. Pro blesky "NAS Ready" s vestavěným přijímačem i60A a Di700A postačuje pouze řídící jednotka Air 1. 

 

Panasonic FZ1000 x i40 FT
Je blesk i40 FT plně kompatibilní s fotoaparátem Panasonic FZ1000?
(Model Panasonic FZ1000 není uveden v tabulce kompatibility.)

Ano.
Panasonic FZ1000 je plně kompatibilní s i40 FT.

Se kterými fotoaparáty spolupracují blesky Nissin?

Blesky Nissin jsou určeny pro DSLR a mirrorless značek Canon, Nikon, Fujifilm, 4/3, Micro 4/3 a Sony.
Kompletní tabulku kompability naleznete zde.

Starší modely (vyřazené z výroby)?
Tabulku kompatibility starších modelů blesků (vyřazených z výroby) naleznete zde.
 

Lze kominovat vysílač Air 1 s paticí např. systému  Canon a přijímač Air R pro jiný systém (např. Nikon)?
Budou zachovány všechny funkce?

Ano, pouze v M (manuálním) režimu.  Je možné spárovat a používat vysílač Air 1 pro jiný systém než je přjímač Air R.
Funkce TTL řízení blesku nebude dostupná. Jinými slovy, podřízený blesk bude pracovat pouze v manuálním režimu. Pomocí řídící jednotky Air 1 budete moci nastavovat výkon blesku a ovládat zoom reflektoru.
 

Mohu použít externí bateriový zdroj Power Pack PS-8 (případně starší model PS-300) s bleky Pentax?
Co k tomu potřebuji, když v prodeji jsou pouze sady pro fotoaparáty Canon, Nikon a Sony?

Ano, je to možné.
K sadě Power Pack PS-8 pro Canon, Nikon nebo Sony (v tomto případě nezáleží na verzi balení, ty se liší pouze typem zdrojového kabelu)  je potřeba zakoupit náhradní zdrojový kabel.
Pro blesky Pentax zdrojový kabel s označením N049.

Podporuje blesk Di700/Di700A synchronizaci s krátkými časy závěrky?

Blesk Di700 podporuje synchronizaci s krátkými časy závěrky (HSS / FP) u DSLR Canon a Nikon. Blesk Di700A u DSLR Canon, Nikon a Sony. Tato funkce se nastavuje z menu na těle fotoaparátu (Nikon). Některé starší modely Canon jako 20D, 30D, 5D  a součané modely Canon nemají ve svém menu ovládání externího blesku. Při použití s fotoaparáty Sony je nutné zapnout funkci HSS na blesku, případně na vysílači Air1. (Systém Canon používá nastaveni synchronizace s krátkými časy závěrky z menu externího blesku.) Z tohoto důvodu není možné tuto funkci pro Canon u Di700/Di700A požívat. Jediný blesk Nissin, který umožňuje nastavení HSS z menu blesku je model Di866MII.

Je pro Sony A7 / A7II u blesku Di700A dostupná funkce HSS?

Je HSS dostupná i při použití vysílače Air 1? Při použití Di700a jak externích podřízených blesků?

 

Ano. Funkce HSS je pro fotoaparát Sony A7 / A7II dostupná jak při nasazení blesku Di700A do patice na těle fotoaparátu, tak při použití Di700A jako externích blesků řízených pomocí rádiové jednotky Air 1.

Jak lze u blesku Di700 nastavit prcovní kanál pro řízení blesku v režimu wireless?
Jak pracuje blesk Di700 v nastavení "wireless" se skupinami?

Jednotlivé kanály 1-4 nelze nastavovat.
Blesk Di 700 podporuje v režimu wireless komunikaci se všemí kanály 1-4 pro řízení TTL zábleskové expozice bez rozlišení. Di700 nerozlišuje kanály a reguje na pokyn z jakéhokoliv řídícího kanálu 1-4. Jinými slovy: ve chvíli, kdy "uvidí" pokyn
z jakéhokoliv kanálu 1 až 4, tak se odpálí. Samozřejmě to znamená, že každý, kdo bude ve stejném prostoru a na jakémkoliv kanálu 1-4 blesk odpálí spolu se svým bleskem.

Di700 podpruje v režimu TTL wireless práci se kupinami A, B a C standardním způspbem.

Mám problém spárovat odpalovač Trigmaster Plus (Aputure) s bleskem Nissin Di866 MII a DSLR Canon. Když na odpalovač umístím blesk Canon, bez problémů příjmá signál z fotoaparátu, ale Nissin nereaguje. Je možné, že Ttrigmaster s bleskem Nissin nefunguje?

Na trhu je mnoho výrobců radiových dálkových spouští, každý z nich může používat vlastní způsob modulace signálu z těla fotoaparátu. Většina odpalovačů je konstruována a testována pouze na komunikaci s originálními blesky, ve tomto případě Canon, ten je funkční. Málokdy tito výrobci testují komunikaci s blesky jiných značek. 
To je důvod, proč některé radiové TTL odpalovače nemusí s blesky Nissin fungovat. 
Z důvodu velkého množství výrobců a různých modelů radiových odpalovačů není pro Nissin možné testovat všechny dostupné výrobky. V případě zjištění kompatibility doporučujeme kontaktovat výrobce odpalovače.

Je u blesku Nissin Di866MII garantována kompatibilita v systému Nikon CLS? Konkrétně mne zajímá, zda docílím korektní expozice u blesku Nissin Di866MII (v režimu Slave)  i při řízení z těla Nikon interním bleskem včetně nastavování korekcí na fotoaparátu při vypnutém záblesku interního blesku (blesk Master v menu zrcadlovky je nastaveno na „- -“ ) a to i v kombinaci s blesky SB-800 / SB-900 v dalších skupinách? 

Ano, blesk Nissin Di866MII je kompatibilní se systémem bezdrátového řízení, zahrnutého do technologie Nikon CLS. Proto funguje i řízení jeho výkonu přímo z těla digitální zrcadlovky Nikon, včetně režimu, kdy je záblesk interního blesku vypnut pro vlastní nasvícení scény a slouží pouze pro řízení ostatních blesků.

Co znamená Nikon CLS?

Označení CLS je zkratka obchodního označení Creative Lighting System od společnosti Nikon. Společnost Nikon do této oblasti zahrnuje všechny patentované technologie využivané ve svých zábleskových systémech. Mimo jiné se jedná o tyto vlastnosti:

  • i-TTL vyvážený záblesk
  • automatická vysokorychlostní synchronizace (FP High-speed Sync)
  • zámek zábleskové expozice (FV Lock)
  • přisvícení fotografované scény během ostření (Multi-area AF-assist Illuminator)
  • možnost bezdrátového řízení zábleskových světel (Advanced Wireless Lighting)
  • možnost upgradu Firmware zábleskoé jednotky


Se všemi zmíněnými funkcemi je systém Nissin kompatibilní. Bližší informace k systému Nikon CLS můžete najít na stránkách technické podpory společnosti Nikon.

Jaký zoom reflektoru blesk Nissin nastaví při focení s  odrazem od stropu, zůstane zaparkovaný v poslední pozici, nebo zajede na určitou parkovací pozici? Je možné manuální ovládání zoomu?

U blesků Nissin Di466, Di600 a Di700 je pro režim focení s odrazem o strop fixně nastavena pozice reflektoru odpovídající ohnisku 50 mm, polohu zoomu nelze u těchto blesků ručně nastavit.
U modelu Di866MII a MG8000 se můžete rozhodnout, zda se zoom zábleskové hlavy přizpůsobuje automaticky zvolené ohniskové vzdálenosti objektivu (v tomto případě se reflektor blesku zoomuje v kterémkoliv úhlu naklopení zábleskové hlavy podle aktuálního nastaveného ohniska objektivu), či její polohu nastavujete ručně.

Jak je to se zoomem zábleskové hlavy při dálkovém odpálení blesku Nissin?

U blesků Nissin Di466, Di600 a Di700 je pro režim Slave při bezdrátovém odpalování fixně nastaveno ohnisko reflektoru zábleskové hlavy na 35 mm. U modelu Di866MII a MG8000 lze ohniskovou vzdálenost ručně volit.

Je možné u Nissinu provádět kompenzace blesku přímo ve fotoaparátu?

Korekce zábleskové expozice je možno provádět přímo na blesku i pomocí menu fotoaparátu. Pokud se provede nastavení na obou přístrojích současně, hodnoty korekce zábleskové expozice se sečtou.

Provádí blesk Nissin předzáblesk pro změření expozice a nastavení výkonu.

Ano, to je základní princip i-TTL měření.

Musí mít blesk Nissin pro dálkové odpálení přímou viditelnost senzoru na blesk fotoaparátu? Kdybych ho měl třeba vedle sebe na stojánku, popř. za sebou, tak by nebleskl?

Bezdrátové řízení blesku Slave je řešeno zábleskem řídicího blesku Master. Pro to lze použít například i odraženého světla, takže čidlo a řídicí blesk nemusí na sebe mít zcela přímou viditelnost, nicméně na čidlo blesku Slave musí dopadnout dostatek světla z řídicího blesku. Proto je přímá viditelnost doporučena, obzvláště při silné intenzitě okolního osvětlení.

Bude čidlo blesku Di866MII pro Canon reagovat na infra odpalovač či je možné použít rádiový odpalovač?

Blesk Di866MII nebude reagovat na signál radiového ani IR odpalovače. Pokud chcete použít radiový nebo IR odpalovač musíte k Di866MII připojit odpovídající přijímač (např. pomocí kabelu s PC koncovkou) a Di866MII nastavit do manuálního režimu. V jiném režimu blesku Di866MII tato spolupráce není možná.

Mám problém s přepalem způsobeným doplňkovým bleskem modelu Nissin Di866MII v režimu TTL. Je výkon tohoto malého pomocného blesku řízen fotoaparátem?

Výkon pomocného blesku se řídí pouze ručně. 

Canon Eos 7D má v sobě zabudovaný transmitter pro pro bezdrátové ovládání blesků Speedlite. Bude tento vysílač fungovat i s bleskem Di866MII?

Ano ovladač bude fungovat, ale s omezením na 1 kanál.

Existuje náhradní bateriový zásobník pro blesky Di466, Di622MII/Di600, Di866MII a Di700 ?

Ano. V prodeji jsou náhradní bateriové zásobníky. 
- BM-01 pro belsky Di466, Di866MII, Di866 Proffessional a MG8000  
- BM-02 pro blesk Di700.
Blesky Di622MII/Di600 nemají výměnný zásobník baterií.

Jsou modely Di866MII, MG8000 a Di622MII/Di600 kompatibilní s Fuji S5?

 Ano, Modely Di866MII, MG8000 a Di622MII, Di600 verze pro Nikon jsou kompatibilní s DSLR Fuji S5.
Modely Di622MII a Di600 nepodporují funkci FV lock (blokování zábleskové expozice).

Mohu s fotoaparátem Nikon D5000 pomocí interního  blesku nebo blesku SB400 (oba nemohou pracovat v režimu Comander) odpalovat  bezdrátově blesk Di866MII? Bude si blesk Di866MII řídit expozici sám? Mohu pro blesk Nissin Di866MII používat kabel Nikon SC-28?

Blesk Di866MII se bude moci v této kombinaci využít, ovšem pouze v režimu Slave, který je dostupný v režimech blesku M a Av (viz str. 18 návodu k blesku). Výkon blesku je v tomto případě řízen čidlem na blesku. Plnohodnotné bezdrátové TTL řízení (viz str. 24 návodu k blesku) je možné pouze s kompatibilními řídicími jednotkami (v názvosloví Nikon pracujících v režimu Commander Mode).
Ano můžete. Kabel Nikon SC-28 je prodloužením hot-shoe konektoru na Vaší zrcadlovce. Pouze je třeba mít na paměti, že pouze kabel SC-29 umožňuje činnost pomocného AF reflektoru externě připojeného blesku SB-800, a proto tato funkce nemusí být dostupná ani na blesku Di866MII s kabelem SC-28. Přesnou funkčnost však bohužel nemáme vyzkoušenu a budeme rádi za Vaši případnou zpětnou vazbu.

Mohu použít blesk Di866MII a MG8000 nasazený Sony A55V jako master (řídící) pro další blesky pokud provedu příslušné nastavení v menu fotoaparátu?

 Nižší a střední kategorie DSLR Sony nepodporuje operaci, kdy je externí blesk nasazený do sáněk pro blesk používán jako master blesk pro režim wireless. Dokonce ani u originálních blesků Sony. (Někdy se blesk odpálí, někdy se celý systém chová nepředvídatelně, někdy se celý systém zablokuje, nikdy neřídí podřizenou jednotku.)
 Jako master se dá použít bez nejmenších problémů vestavěný blesk.
 Podle našich testů vyšší modely Sony jako 850, 900 umožňují používání externího blesku jako master.

Je možné při použití Di866MII na těle Canon 7D v nastevení master využívat menu pro nastavení / řízení slave blesků z těla fotoaparátu? 

 Ano.
 Při použití Di866MII a tedy i MG8000 s tělem Canon 7D (např i 40D a 50D) je možné nastavovat remote funkce podřízených blesků z menu fotoaparátu.
 U staršího modelu Di866 Proffessional je nastavení dostupné pouze z menu blesku.

 Jsou blesky Di866MII / MG8000 kompatibilní s Canon Speedlite Transmitter ST-E2?

  Ano.
  Modely Di866MII / MG8000 a Di622MII / Di600 jsou kompatibilní s vysílačem Canon ST-E2. (*upozornění: pouze verze Mark II)
  Pouze Di866MII / MG8000 podporuje synchronizaci s krátkými časy závěrky (High Speed Sync) v režimu wirless v kombinaci s ST-E2. 
   (*poznámka: Di866MII / MG8000 podporuje režim synchronizace s krátkými časy závěrky v následujících módech: TTL, Manual a Wireless.)

Jaký zoom reflektoru blesk nastaví při použití rozptylné předsádky?
Lze polohu reflektoru v tomto případě měnit?
 

  Při vysunutí nebo naszení (MG8000) rozptylné předsádky zaparkuje blesk polohu zoom reflektoru na ohnisku 24 mm (Di622MII, Di600, Di700, Di866 Proffesiional, Di866MII, MG8000).
 V režimu "A" (Auto) a "TTL" není možné při fotografování s rozptylnou předsádkou tuto polohu měnit.
 U blesků Di866 Proffessional, Di866MII, MG8000 lze v manuálním režimu "M" polohu reflektoru nastavovat ručně i při použití rozptylné předsádky.
 
 Di600
 Di622MII  + rozptylná předsádka: ohnisko 16 mm
 Di700
 
 Di866 Proffessional
 Di866MII   + rozptylná předsádka: ohnisko 18 mm
 MG8000

 Je blesk Di600 vybavený signalizací nízké úrovně nabití baterií?

Ne. Blesk Di600 není vybaven indikátorem nízké úrovně stavu baterií.
Jako indikace nízké úrovně baterií poslouží následující: Jestliže je nízká úroveň stavu baterií,  dobíjecí čas se prodlouží na více než 5 s. Pokud jsou baterie vybité, dobíjecí čas přesáhne 15 s (pilotní LED svítí stále červeně) - baterie je nutné vyměnit. 

1) Je možné fotoaparátem Canon 70D bezdrátově ovládat blesk Nissin Di866 Professional pro Canon a zhruba na jakou vzdálenost?
2) Je možné nastavení současného záblesku vestavěného blesku tohoto fotoaparátu a blesku Nissin?
 

1) Ano. Canon EOS 70D umí bezdrátově ovládat externí blesk/blesky „Slave“ pomocí vestavěného blesku, samozřejmě i Di866 Professional. Bohužel vzdálenost/dosah výrobce, v tomto případě Canon, neuvádí. Mimo jiné je to limitováno výkonem vestavěného blesku v režimu řízení a je to dotaz pro Canon.(Řízení probíhá pomocí vestavěného blesku, který vysílá modulovaný signál předzáblesků s potřebnými informacemi TTL).
2) Ano je. V menu některých fotoaparátů lze zvolit nastavení zda má vestavěný blesk pouze řídit podřízené blesky a při expozici se neodpálit nebo zda se má při expozici také rozsvítit. EOS 70D je touto funkcí vybavený.
 

Je možné ke kabelu SC-01připojit dva blesky a používat je současně?

Ne. Není to možné.
Není možné používat obě patice současně.
Ke kabelu SC-01 lze připojit pouze jeden externí blesk. Přesněji s kabelem je možné v jednu chvíli odpalovat pouze jeden blesk. Buď v patici na konci blesku nebo v patici na štítu fotoaparátu.

 

Při nasazení Di866MII (Sony) na fotoaparát NEX7 nepracuje pomocné AF světlo. Je to chyba blesku?

Ne. Není to chyba blesku.
Většina bezzrcadlových fotoaparátů jako např. Sony NEX série nebo FourThirds neumí ovládat pomocné AF světlo externího blesku (jednoduše tuto funkci nemají). Místo pomocného AF světla externího blesku mohou použít pouze vestavěný osvětlovač AF. To platí i pro originální blesky Sony.

Je možné použít některý z blesků Nissin pro Olympus Stylus 1? Který?

Ano, bez záruky. Pro Olympus jsou k dispozici modely Di466FT a i40FT. Tyto dva modely jsou však primárně určeny pro fotoaparáty 4/3. S kompaktními fotoaparáty jako je Stylus 1 nebyly tyto blesky testovány. Někteří majitelé kompaktních fotoaparátů Olympus nás informovali o používání Di466FT a i40FT bez větších problémů. V každém případě doporučujeme před zakoupením blesk fyzicky odzkoušet s příslušným kompaktním fotoaparátem Olympus.

Lze ovládat blesk Di866MII odpalovačem Canon Speedlite Transmitter ST-E3-RT? Zkoušel jsem většinu nastavení - spárování ale bez úspěchu. Díky Michal Dvořák

Nissin Di866MII není kompatibilní s radiovým vysílačem ST-E3-RT. Di866MII nemá přijímač pro příjem radiového signálu. V prodeji je radiový vysílač Nissin Air 1. Pomocí Air 1 je možné po připojení přijímače Nissin Air R (plánované uvedení na trh: 4Q 2015) radiově ovládat mimo jiné i Di866MII. Více informací a rádiovém systému NAS (Nissin Air System) naleznete zde.

Je možné použít více blesků Di700A v režimu Slave s fotoaparátem Sony A7 / A7II?

Lze nastavit různé kompanzace expozice v režimu TTL pro jednotlivé blesky?

 

Ano. Používat více blesků Di700A v režimu Slave se Sony A7 / A7II je možné. Při použití rídíci rádiové jednotky Air 1 lze přopojit více podřízených blesků v režimu Slave.
 
Ano. Díky řídící jednotce Air 1 můžete nezávisle nastavovat různé kompenzace expozice v režimu TTL pro tři skupiny blesků.

 
 

Jaký externí zdroj (Power Pack) lze použít pro blesk i60A pro Fujifilm?
 

i60A Fujifilm používá pro externí zdroj konektor Sony.
K dispozici je v prodeji externí zdroj Nissin Power Pack PS8 verze pro Sony, případně starší verze PS300. Je také možné použít originální externí zdroj Sony FA-EB1AM.
Doba dobíjení blesku pro PS8 (PS300): 1,6 s
                                      pro FA-EB1AM: 3,8 s
 

Jaký externí zdroj (Power Pack) lze použít pro blesk i60A verze Four Thirds / Micro Four Thirds?

i60A Four Thirds / Micro Four Thirds používá pro externí zdroj konektor Sony.
K dispozici je v prodeji externí zdroj Nissin Power Pack PS8 verze pro Sony, případně starší verze PS300. Je také možné použít originální externí zdroj Sony FA-EB1AM.
Doba dobíjení blesku pro PS8 (PS300): 1,6 s
                                      pro FA-EB1AM: 3,8 s

Jaký externí zdroj (Power Pack) lze použít pro blesk Di700A FT (Four Thirds / Micro Four Thirds)?

Di700A Four Thirds / Micro Four Thirds používá pro externí zdroj konektor Sony.
K dispozici je v prodeji externí zdroj Nissin Power Pack PS8 verze pro Sony, případně starší verze PS300. Je také možné použít originální externí zdroj Sony FA-EB1AM.
Doba dobíjení blesku pro PS8 (PS300): 0,8 s
                                      pro FA-EB1AM: 3,8 s

SEO a webdesign eStudio